torek, 12. marec 2013

AMERIŠKA BOROVNICA

AMERIŠKE BOROVNICE

Med jagodičevje spadajo tudi ameriške borovnice, ki pa imajo povsem drugačne rastne zahteve kot ostale jagodičaste sadne vrste. So namreč rastline, ki počasi rastejo in pozno preidejo v polno rodnost. Njihova življenjska doba je dolga nekaj desetletji in tako nekajkrat presega življenjsko dobo drugih grmovnatih jagodičastih vrst. Ameriška borovnica je do dva metra visok grm s plitvim šopastim koreninskim sistemom. Rumeno zelene poganjke prekrivajo bradavicam podobni izrastki. Pozimi dobijo poganjki rdeč pridih. Listi so ovalni, poletno zeleni, do deset centimetrov dolgi. Zgoraj so nekoliko povoščeni, spodaj pa listne žile prekrivajo nežne dlačice. V jeseni odpadejo. Na koncu poganjkov se v skupinah razvijejo majhni, vazasti cvetovi. V skupini je od osem do deset belih ali rožnatih cvetov, ki se pojavijo konec maja. Štiri do pet tednov po cvetenju dozorijo gozdnim borovnicam podobni temno modri plodovi, sladko kislega okusa. V notranjosti je zelenkasto meso. Velikost plodov je odvisna od sorte, letine in vzgoje, običajno pa so do dva centimetra debeli. Ameriška borovnica doseže polno rodnost po osmih letih.
Glede tal so ameriške borovnice precej zahtevne. Za normalno rast potrebujejo zelo kisla, rahla, in enakomerno vlažna tla, bogata s humusom. Najbolj jim ustreza kislost med 3,5 do 5,2 pH. Temu se najbolj približajo barjanska tla. V okolju, kjer ni ustreznih kislih tal, priporočamo sajenje borovnic na grebenih (kot rododendrone) ali v jarkih, obdanih s filcem, kopreno, oziroma v večjih posodah, kjer jim lahko ustvarimo ustrezne rastne pogoje. Na sončni legi v vrtu izkopljemo veliko sadilno jamo, 80 centimetrov široko in 60 centimetrov globoko. Za večje število grmov pripravimo sadilni jarek. Vsak grm mora imeti približno dva kvadratna metra rastnega prostora. Ob sajenju sadilno jamo obdamo s plastično zaščito, da preprečimo razkisanje zemlje, medtem ko mora biti dno propustno za vodo. 

Obrezovanje

Borovnice obrezujemo ob koncu zime, pred brstenjem. Pri mladih grmih izrezujemo le šibke in poškodovane poganjke, da s tem oblikujemo več močnejših, kasneje pa se usmerimo na rez za rodnost. Borovnice rodijo na dve ali tri letnem lesu, zato moramo skrbeti, da bomo imeli takšnih poganjkov čimveč.

Obiranje in shranjevanje
Borovnice pobiramo postopoma, saj zorijo več tednov. Za skladiščenje v domačih pogojih skoraj niso primerne, zato se poslužujemo drugačnih načinov shranjevanja. Če jih želimo zmrzniti, plodove najprej razprostremo na pladnje, tako da se med seboj ne dotikajo in jih zmrznemo. Kasneje jih damo v posode ali vrečke in hranimo do uporabe. Pogost način shranjevanja je tudi vkuhavanje za kompote, marmelade in sokove














Ni komentarjev:

Objavite komentar